Yoga: ima li mjesta predrasudama

Yoga, iako podrazumijeva znatan fizički angažman, spada i u duhovne discipline, odnosno životnu filozofiju. Koliko je bitna za zdravlje čovjeka, govori činjenica da datira iz 4000. godine p.n.e.

Iako nudi mnogo dobrobiti, ona je često u našoj sredini prilično zanemarena. Za nju se vezuju mnoge predrasude. Upravo te predrasude koje uključuju neinformiranost, razlog su zašto neki izbjegavaju ovu drevnu disciplinu.

Kada se spomene yoga, mnogi od nas vizualiziraju čovjeka koji dubi na glavi, ili pak sjedi u lotos položaju ekstatično izgovaraju čuveno “Om”.

Da bismo se uvjerili kako to funkcionira u praksi, odlučili smo prisustvovati  jednom yoga druženju.

“Hatha yoga, ashtanga, bhakti, kundalini su neke od mnogobrojnih vrsta yoge koje se razlikuju po dinamici, tako da je bitno samo izabrati onu koja odgovara vašoj spremnosti.  Jedna od vrsta koje se najčešće praktikuju je vinyasa/flow yoga koja kombinuje elemente body workouta, hatha yoge i nezaobilaznih tehnika disanja” – pojasnila nam je jedna od praktikantica yoge.

Yoga je izvođenje vježbi, tzv. asana koje se po sistemu flow spajaju jedna u drugu. Dakle, nije u pitanju puko sjedenje, niti je nužna elastičnost, ali je po svemu  osjećaj potpuno drugačiji od drugih aktivnosti poput fitnessa i sl.

“Yogu radim dugi niz godina, jer osim toga što je dobra za poboljšanje fizičke kondicije, ona utiče i na moje samopouzdanje, jer vježbe koje podrazumijeva yoga imaju ogroman efekat i na mentalni nivo – reduciraju stres, regulišu disanje, popravljaju držanje tijela, jačaju koncentraciju” – rekla nam je sagovornica.

Iako su u svijetu podjedanko zastupljeni i muški i ženski jogini, izvjesno je da pripadnici našeg društva gaje aspiracije prema nečemu drugom, jer mi smo ovdje zatekli samo žensku populaciju. Tu smo saznali (i vidjeli) da je yoga dostupna svima, nije isključiva ni prema jednoj starosnoj dobi, niti broju kilograma.

I, kriteriji uspjeha se ne postavljaju na osnovu toga koliko možemo saviti kičmu, nego na osnovu toga koliko nam je dobro u našem tijelu u tim dragocijenim momentima u kojima radimo na harmoniziranju na relaciji um-tijelo-duh.

Samo izvođenje vinyasa yoge pretvara se u svojevrsnu meditaciju, a nas je zanimao između ostalog i taj dio povezanosti asana i meditacije.

Za kraj, preporučujemo vam da i sami posjetite neko od yoga druženja sa ovim pozitivnim ljudima, te u ugodnoj atmosferi pokušate naći dašak unutrašnjeg mira kojeg yoga obećava, i uvjerite se i sami u (ne)opravdanost vaših predrasuda. Svi su dobro došli!

“Uspjeh yoge ne leži u našoj sposobnosti držanja položaja, već u tome kako ona mijenja način na koji živimo svoj život” – T.K.V. Desikachar (učitelj yoge).

Ivana Dusper

povezani članci

Najnovije