VIDEO: UVEDENO PRINUDNO UPRAVITELJSTVO U ZGRADAMA BEZ IZABRANOG UPRAVITELJA

JKP „Visoko“ d.o.o Visoko je od 1. januara prošle godine uspostavilo Službu za poslove stambenog upraviteljstva i održavanje objekata i ispunilo je sve zakonske propise i Pravilnik o uslovima za obavljanje poslova upravitelja koje je donijelo OV Visoko na svojoj 13. sjednici održanoj 24.novembra prošle godine.

Mirnes Fatić (M.F.), šef Službe za upraviteljstvo JKP “Visoko” je dodatno pojasnio informacije vezane za posao upravitelja

“Ovaj zakon o korištenju i upravljanju te održavanju zajedničkih dijelova i uređenju zgrada donesen je 2000. godine. Skupština ZE-DO kantona ga je više puta dorađivala u korist građana. Prije dvije godine izmjene su obuhvatile i veliki broj investitora koji su u sklopu zgrada gradili poslovne objekte, a koje zakon do tada nije tretirao.

Od tada se za poslovne objekte koji se nalaze u sklopu stambenih zgrada plaća po 0,33 feninga. Za garaže koje se nalaze u sklopu stambenih zgrada plaća se 0,15 feninga, dok je cijena ostala nepromijenjena kada je u pitanju stambeni prostor od 0,22 feninga po kvadratnom metru.

Zakon daje mogućnost da građani mogu osim ovih 0,22 feninga po m2, ovisno o željama, mogu plaćati i veći iznos.

Do sada se ovaj zakon nije primjenjivao jedino na području općina Visoko, Breza i Žepče. Kakanj recimo, kao i sve ostale općine u ZE-DO kantonu već duži niz godina sprovode ovaj zakon.

Zašto u Visokom 18 godina nije sprovođen ovaj zakon nije nam jasno. Vjerujem da se i građani pitaju isto.”- rekao je Fatić i dodao:

“Općina Visoko je već u 2016. pripremila pravilnike o dodjeli certifikata za upravitelja. Do sada je to radilo nadležno resorno ministarstvo ZE-DO kantona, a sada taj certifikat izdaje općina.

JKP „Visoko“  je pripremilo kompletnu dokumentaciju, znači prilagodilo je svoje poslovanje, oformilo je službu već u 2017. godini i sa 1.1.2018.godine  je pošlo da prikuplja dokumentaciju kako bi ostvarilo sve preduvjete pravilnika koje je donijelo Općinsko Vijeće Visoko i tako dobilo certifikat sa 3.04.2018.godine.

Ono što treba da pojasnimo građanima je da trenutno na području općine Visoko samo JKP „Visoko“ ima certifikat za Upraviteljstvo, što ne znači da ako ispunjavaju uslove, isti mogu dobiti i drugi pravni subjekti.”

Sklapanjem ugovora sa upraviteljem, nedostaci na stambenim zgradama nastali uslijed zajedničkog korištenja prostora kao što su vodovodne instalacije, elektro instalacije, tavanski prostori i slično, nisu više predmet jednog stanara nego svih stanara u kolektivnoj zgradi, a zgradom se smatra svaki objekt kolektivnog stanovanja sa najmanje četiri stana i dva vlasnika.

M.F. “Kada je u pitanju stambeni fond na području općine Visoko, Služba upraviteljstva JKP „Visoko“ je sačinila jedan registar koji od rata pa nadalje nije postojao.

Stambeni fond na području općine Visoko broji 1 506 stanova, ukupno je 81 zgrada, 114 ulaza, 110 poslovnih prostora u sklopu zgrade. Imamo 117 garaža i ostalih zajedničkih prostorija koje se nalaze u sklopu stambenih zgrada.”

JKP Visoko d.o.o. Visoko je jedino preduzeće u Visokom koje je dobilo certifikat i steklo uslove da može izvršiti sklapanje ugovora sa predstavnicima etažnih vlasnika o upravljanju i održavanju zajedničkih dijelova i uređaja zgrade, a obaveze JKP Visoko i stanara u kolektivnim stambenim zgradama su da putem svojih kućnih savjeta sklope ugovore sa upraviteljem o zajedničkom održavanju stambenog fonda odnosno zajedničkom korištenju kolektivnih zgrada.

M.F. “Sve zgrade koje imaju dva ili više etažnih vlasnika ili četiri stana, moraju da imaju upravitelja i predsjednika kućnog savjeta, nakon što ga oni izaberu. To je ono što nalaže kantonalni zakon. Kada izaberu svog predsjednika kućnog savjeta, isti je dužan da dođe u JKP „Visoko“ da dobije određenu dokumentaciju, da dobije izvod iz  katastarskih podataka, da dobije još neke podatke koje je potrebno dostaviti službi.

Formirana je komisija ispred JKP Visoko koja u sastavu, osim predstavnika JKP-a ima i predstavnike općine, Civilne zaštite i vatrogasaca, sa ciljem da se dobije jedna kvalitetna informacija po pitanju zaštite i spašavanje ljudi te materijalnih dobara. Znači pravimo jednu kvalitetnu informaciju koju će imati upravitelj, a ujedno i pomenute službe koje su imenovane od strane Općine Visoko.

Nakon toga, kada se sačini zapisnik, idemo sa potpisivanjem ugovora, između upravitelja i tog predstavnika koji je imenovan od strane etažnih vlasnika.

Uplata sredstava, biti će zaračunata na osnovu katastarskih podataka sa kojim raspolažemo. Znači kvadratni metar stana puta cijena 0,22 feninga, a ako etažni vlasnik u sklopu ima i garažu, na tom računu će stajati i cijena za garažni prostor.

Računi će dolaziti odvojeno od računa za vodu i smeće.

JKP „Visoko“  je išlo korak bliže građanima po pitanju kontrole naplate, uvida u utrošak sredstava i svega ostalog. Već smo u fazi izrade softvera  gdje će svi građani koji dobiju upravitelja u zgradama, imati pristup svim potrebnim podacima. Znači iz svojih stanova, sa radnih mjesta, sa telefona i svih ostalih uređaja koji su nam danas dostupni.

Treba napomenuti da će predstavnici kućnog savjeta imati kompletan uvid u finansijske kartice, kako bi znali koji stanari uplaćuju, a koji ne.

Kod samog utroška uplaćenih sredstava, upravitelj nema mogućnost da sam radi po svom nahođenju. Možemo nalagati, možemo upozoravati, ali bez saglasnosti stanara odnosno njihovih predstavnika nismo u mogućnosti trošiti taj novac.

Taj novac stoji na podračunu JKP „Visoko“ i zakonski ne može biti predmet zapljene tih sredstava. Ne može biti predmet nikakvih tužbi i svega ostalog. To je privatni novac koji je na našem podračunu. O načinu na koji se troši građani imaju uvid 24 sata.

Trebamo još naglasiti da od ukupno prikupljenih sredstava od jedne zgrade 15 % ide upravitelju. Na ime tužbi, na ime našeg prikupljanja projektne dokumentacije, dozvola, aplikacija i svega ostalog.

Predstavnici koji se izaberu imaju mogućnost i zakonsko pravo da od tih ukupno ubranih sredstava dobiju maksimalno 10%. To sve ide na ime troškova koje će imati predsjednik kućnog savjeta u šta spadaju troškovi za telefon, dolasci do općine, potpisivanje i sve ostalo.”

JKP Visoko je pripremilo dodatne aktivnosti za upravljanje zgradama, a planirano je da se u saradnji sa stanarima i Općinom Visoko započne sa projektom utopljavanja zgrada.

M.F. “Naši cilj kao upravitelja jeste jedna dugoročna strategija u suradnji sa općinskim službama koja bi rezultirala da u narednih 10- 15 godina izvršimo utopljavanje svih zgrada na području općine Visoko.

Kantonalna i federalna ministarstva raspisuju svake godine poticaje za sredstva za utopljavanje i mi ćemo u narednom periodu utopliti one zgrade koje su već dobile potrebni certifikat. Također, postoje međunarodni fondovi za nepovratna sredstva gdje je ukupno negdje oko 200 miliona eura na raspolaganju za zemlje u tranziciji.

Planiramo u suradnji sa općinom ići prema tim fondovima, a sve u cilju kako bi dobili što kvalitetniji ambijent. Ono najbitnije u ovom slučaju jeste cijena nekretnina tih stanova.

Ako malo posmatramo i gledamo barem po pitanju starijih zgrada, cijena je negdje oko 1000 maraka po kvadratu, dok se cijena novih stanova kreće i do 1500 KM po kvadratu.

Samim utopljavanjem, održavanjem zgrada, pristupu, video nadzoru, interfonu i svemu ostalom ta cijena po kvadratu će drastično da skoči. Prema našim procjenama ti stanovi bi u narednom periodu trebali da dođu i do 1300 KM pa možda i više zavisno o kretanju standarda.

Iz redovnih  tekućih sredstava, bitno je napomenuti, ide i osiguranje zgrade, od požara, od izbijanja kanalizacije, vode i svega ostalog gdje ćemo mi vršiti naplatu od osiguranja. Sada trenutno ni jedna zgrada u Visokom nije osigurana. Iz ovih redovnih sredstava ide i redovno čišćenje svake sedmice jedanput, što znači četiri puta mjesečno. To je iz ovih tekućih sredstava koje će plaćati građani.

Ne prestaju sve brige sa ulaskom upravitelja. On je tu da komunicira i prikuplja sve dozvole, ali u interventnim situacijama upravitelj će se izložiti i investirati svoja sredstva, možda u suradnji sa Općinom Visoko, ali tu mora postojati odgovornost etažnih vlasnika, jer je to njihova kuća, njihov objekt. Nama je dat na upravljanje da se brinemo i čuvamo.

Građani se dosta žale po pitanju ravnih krovova. Razrađivali smo neke planove. U suradnji sa Općinom Visoko ćemo najvjerojatnije ići u izmjenu prostornog plana, što znači da one zgrade koje budu mogle podnijet sve statičke projekte, mogu dobiti nadogradnju potkrovlja. Raspisivati ćemo tendere za firme koje se želi prijaviti da gradi na tim mjestima.

Naravno uz suglasnost svih stanara. Za uzvrati će dobiti utopljavanje, video nadzor, uređenje…”

Sve dodatne informacije o korištenju, upravljanju i održavanju zajedničkih dijelova i uređaja zgrade, etažni vlasnici mogu potražiti na adresi Naselje Luke br. 16 svakim radnim danom od 7-17 sati, subotom od 10-14 sati u Službi za poslove stambenog upraviteljstva i održavanje objekata.

povezani članci

Najnovije