ARHEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NA ČAJANGRADU

Na lokalitetu Čajangrad u Malom Čajnu, u toku su arheološki radovi.

Prema riječima arheologa  Tarika Silajdžića  riječ je o kampanji koja je četvrta po redu na ovom lokalitetu, istraživanja su počela 2016.god., kada je ovaj lokalitet, praktično bio nepoznat, fizički ostaci bili su nevidljivi.

Ali evo od 2016., u organizaciji JU „Zavičajni muzej“ Visoko, a uz pomoć Gradske uprave i medrese „Osman ef. Redžović, vrše se istraživanja, tačnije iskopavanja koja su donijela puno novoga u čitavom sagledavanju Čajangrada kao srednjevjekovne utvrde.

Iskopavanja su trenutno na dva južna bedema koji su opasavali utvrdu i u kojima je pronađen vrlo vrijedan arheološki materijal, pokretni arheološki materijal od metala, keramike i ostalih predmeta koji će nakon konkretne valorizacije i obrade otići u Zavičajni muzej i koji će u značajnoj mjeri uvećati muzejsku srednjevjekovnu zbirku. 

Istraživanja lokaliteta Čajangrad je dugotrajan projekat i već je u poodmakloj fazi. Istraživanja se nastavljaju sa osnovnim ciljem konzervacije i restauracije , revitalizacije u smislu da se  ovaj lokalitet uvrsti u turistički ponudu našeg grada.

Čajangrad je jedna kula masivnih razmjera  i debljine zidova od 3 metra, otkriveni su dvostruki bedemi, a nije isključena mogućnost da postoji i treća linija odbrane.

Čajangrad je vojna utvrda sa direktnom vizuelnom komunikacijom sa Starim gardom na Visočici i sa Bobovcem , sa namjenom da upozori o eventualnim mogućim napadima.

Naredna faza u istraživanjima lokaliteta Čajangrad je analiza pronađenaog materijala, nakon toga uslijedit će prezentacija, sve u dogovoru na relaciji JU Zavičajni muzej Visoko i medresa „Osman ef. Redžović“.

Juče su završeni arheološki  radovi, nakon toga ide geodetsko snimanje lokaliteta i na kraju konzervacija geo tekstilom.Ovaj projekat pozitivna je visočka priča koja promoviše kulturno historijsku baštinu i Visokog i cijele BiH.

Mirha Ganić

povezani članci

Najnovije