Pandemija i informatička pismenost u BiH

Pademija koronavirusa u našoj zemlji uticala je na veće korišćenje interneta. Tako je u prošloj godini za jedan odsto povećan nivo pristupa u domaćinstvima. Prema podacima Agencije za statistiku, više od milion i tristo hiljada osoba u Bosni i Hercegovini koristi internet svaki dan ili skoro svakog dana.

Godina pandemije donijela je brojne izazove i promjene, pa tako i korištenje interneta i modernih tehnologija. U Bosni i Hercegovini je povećan broj korisnika interneta. Među korisnicima u najvećem procentu su studenti i uposleni. Ali sve je više korisnika i starije životne dobi.

ANKETA:

Koristim ga najviše za čitanje uglavnom, manje za neko dopisivanje”;
“Za komunikaciju sa partnerima sa rodbinom, mailovi i tako”;
“Onoliko koliko nam treba, propratimo nešto na televiziji pa još nešto malo i na internetu.”

Rezultati istraživanja o upotrebi informacijskih i komunikacijskih tehnologija pokazali su da skoro 73 posto domaćinstava u Bosni i Hercegovini ima pristup internetu. Lakša i brža komunikacija, veća dostupnost informacija, online kupovina i društvene mreže navedeni su kao glavni razlozi korištenja interneta.

MIRSADA ADEMBEGOVIĆ, Agencija za statistiku BiH:

“Za telefoniranje se najviše koristi internet, za slanje poruka preko Skypea, Messegera, WhatsAppa za čitanje internet portala, ali povećao se interes za internet bankarstvo, za plaćanje računa, ali i interes osoba koji naručuju ili kupuju usluge online.”

Većoj uporabi interneta kao sredstva komunikacije, svakako je pridonijela i pandemija koronavirusa, smatra psihologinja Mirela Hadžić. Prema njenom mišljenju, internet ima i svoje dobre strane, ali se u našem društvu koristi previše, što ostavlja negativne posljedice.

NERMINA HADŽIĆ, psihologinja:

“Ono što ja uvijek napominjem, da negativnih utjecaja ima više, pogotovo kad su u pitanju djeca školske i predškolske dobi. Djeca imaju poteškoća u razvoju govora, sposobnosti, razvoju mišljenja. Starija djeca školske dobi imaju veće poteškoće kada je u pitanju zaključivanje i logičko mišljenje, sve informacije su dostupnje odmah, a logičko zaključivanje nam je neophodno.”

Internet postaje sastavni dio naše svakodnevice. Budući da živimo u digitalnom dobu i pratimo razvoj modernih tehnologija, moramo ići u korak s vremenom. No, važno je naučiti ga korisno i racionalno koristiti, smatraju stručnjaci.

RTV Visoko/BHRT.ba

povezani članci

Najnovije