Košarka: KK “Visoko” – KK “Kakanj” 63:77

Nažalost, ni nakon 10. kola košarkaši Visokog nisu uspjeli zabilježiti pobjedu u ovosezonskom izdanju A-1 lige grupa Jug.

Naime, u 10. kolu, odnosno prvom kolu drugog dijela sezone, visočki tim je poražen na domaćem terenu od ekipe Kaknja rezultatom 63:77. Već pri samoj pripremi za duel dva komšijska tima, određene stvari kao da su “pokazale” da će domaćem timu noć krenuti po “zlu”, jer se po drugi put ove sezone desilo da se u dvorani KSC “Mladost” uoči meča pokvari zvanični semafor, što automatski znači da se košarkaški meč ne može odigrati na tom mjestu.

Na svu sreću i ponovo zahvaljujući direktoru Franjevačke klasične gimnazije fra Stipi Alandžaku, pronađena je alternativa i igrači oba tima su se prebacili u dvoranu FKG-a, zbog čega se iz KK “Visoko” još jednom najiskrenije zahvaljuju ovog školskoj ustanovi, ali sa druge strane i još jednom apeluju da se problem sa opremom u KSC “Mladost” što prije riješi, pošto je Košarkaški savez već jednom upozorio visočki klub na moguće sankcije, odnosno kazne zbog navedenog problema.

Kada je sam meč u pitanju, visočki košarkaši su možda odigrali i najgorih prvih deset minuta utakmice u posljednjih nekoliko godina. Jednostavno, ništa im nije polazilo za rukom, a cifra od samo 5 poena (Fazlić postigao svih pet) pokazuje koliko je napad loše funkcionisao, dok je i odbrana bila veoma mekana te se na prvi odmor otišlo sa velikih +17 za Kakanj.

U drugoj četvrtini kao da se na terenu pojavio neki drugi tim Visokog, pa ako ćemo opet porediti, možda je to bila i najzrelija i najbolja igra KK “Visoko” u jednoj četvrtini ove sezone. Sjajnom zonskom odbranom, čvrstom igrom ispod koša te dobro organizovanim napadima, Visoko je topilo iz minute u minutu zaostatak te serijom 17:5 došlo na 22:27. Dobra igra je nastavljena i kasnije, mada je Kakanj na poluvrijeme otišao sa +6 (41:35).

Ako se sjetimo prvog duela u Kaknju, na otvaranju sezone, tada je Kakanj prelomio meč u prvim minutama trećeg perioda. Nešto slično se desilo i sada, pošto su gosti odlično otvorili drugo poluvrijeme te preko odličnog Velića napravili seriju 19:5 za maksimalnih +20 (60:40). Nakon toga smo vidjeli još jedan bljesak visočkog tima, ispostavilo se i posljednji te vrste u ovom meču, jer su sa devet vezanih poena stigli na 49:60, međutim, nažalost, više od toga nije moglo.

U posljednji kvartal Kakanj je ušao sa +14, a sa tom razlikom je i završio meč, pošto je krajnji rezultat glasio 77:63 za goste. Na kraju, zaslužena pobjeda za tim Kaknja, koji je tako zabilježio tek četvrtu pobjedu u ovoj sezoni, pobjedu koja možda najavljuje bolje dane za kakanjski tim, dok će Visoko svoju šansu tražiti u narednim kolima. Već naredne sedmice slijedi jako teško gostovanje ekipi Igman Burcha, nakon čega u Visoko stiže Travnik.

Najefikasniji u redovima Visokog ponovo je bio Fazlić sa 34 poena (23 postigao u prvom poluvremenu) uz 9 skokova, 8 je ubacio mladi Pamuk, a po 5 Rističević (uz 10 skokova), Rizvanović i Ihtijarević. Kada je Kakanj u pitanju, Velić je meč završio sa 21 poenom, 15 je ubacio Bašić, a po 12 Gočobija i Spahić.