DAN CRVENIH TRAKA

Na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije 1988. godine, 1. decembar je uveden kao Svjetski dan borbe protiv AIDS-a.  To je dan kada se ljudi širom svijeta ujedinjavaju kako bi odali počast osobama koje su izgubile bitku protiv ove bolesti , ali i pokazali solidarnost i pružili podršku onima čijih života je ona sastavni dio.

 U povijesti AIDS-a, značajna je 1981. godina kada je prvi puta primijećena ova bolest čiji je uzročnik HIV virus, odnosno virus humane imunodeficijencije, kojem je jedini rezervoar čovjek. Infekcija HIV virusom slabi imunološki sistem do te mjere da organizam nije u stanju odbraniti se od drugih infekcija.

Imajući u vidu činjenicu da se HIV prenosi na tri načina: nezaštićenim seksualnim odnosom (sa nešto većim porastom kod osoba homoseksualnog opredjeljenja), putem zaražene krvi ( najčešće kod intravenoznih korisnika droga, putem tetovaža, pirsinga) i sa zaražene majke na dijete – vrlo je važno u životu primijeniti svjesno i odgovorno ponašanje, kako bismo zaštitili sebe na jedini djelotvoran način – prevencijom bolesti.

Iako je u posljednjoj deceniji na globalnom nivou broj inficiranih osoba u stalnom opadanju, potreba za prevencijom je idalje izražena, kao i potreba za stalnim podizanjem svijesti o ovoj bolesti, ali i podrškom onima kojima naša podrška znači.

Stoga, nemojmo ignorisati današnji datum, jer tiče se svih nas budući da smo svi podložni rizičnom ponašanju i razvoju ovoga oboljenja. Ponesimo crvene trake kao vid solidarnosti sa onima koji biju bitku sa ovom neizlječivom bolešću, budimo uz njih i poštedimo ih diskriminacije – ali, ne samo danas, nego svaki dan!

Ivana Dusper

povezani članci

Najnovije