Rukometni triler: Sarajevska Bosna slavila u Visokom i zakoračila u Premijer ligu

Rukometaši visočke i sarajevske Bosne odigrali su veoma uzbudljiv derbi susret u okviru pretposljednjeg, 21. kola, južne grupe Prve lige FBiH u KSC-u Mladost.

Visočani su bili rezultatski apsolutno neopterećeni jer su već ranije izgubili šanse za povratak u Premijer ligu, dok su, sa druge strane, Sarajlije igrale pod imperativom pobjede kojom bi gotovo osigurale povratak u društvo najboljih bosanskohercegovačkih rukometnih ekipa.

Obje ekipe, svaka iz svojih razloga, željele su prikazati najbolju predstavu na parketu i u potpunosti su uspjele, bio je to još jedan rukometni triler, uzbudljiv, borben i neizvjestan bukvalno do posljednje stotinke.

ORK Bosna Sarajevo bolje je otvorio susret i stekao tri gola prednosti (2:5), ali su onda znatno bolje zaigrali i igrači RK Bosna Visoko Ekoenergija, koji su u potpunosti preokrenuli rezultat te u 23. minuti imali dva gola prednosti (13:11).

Do kraja poluvremena gosti su uspjeli preokrenuti, a domaći poravnati rezultat za konačnih 17:17 nakon prvih 30 minuta igre.

U sličnom ritmu obje ekipe su nastavile u drugom poluvremenu, koje je, baš kao i prvo, obilovalo uzbuđenjima, rezultatskim mini serijama i smjenama u vodstvu na obje strane, najvećim dijelom kroz odvijanje igre gol za gol.

Bilo je jasno da nas očekuje nova infarktna završnica, sarajevski tim je u posljednjoj minuti stigao do minimalnog vodstva, a visočki tim je imao posljednji napad za izjednačenje i osvajanje boda.

Sjajan šut Adnana Jamakovića je završio u golu, ali pogodak nije priznat od  strane sudijskog para: Grbić – Taletović, tako da je, nakon velike drame, konačan rezultat ostao 34:35 za igrače sarajevske Bosne koji su proslavili vjerovatno najvažniju ovosezonsku pobjedu vrijednu povratka u premijerligaško društvo.

Najefikasniji pojedinac u visočkim redovima bio je ponovo Adnan Jamaković sa 12 golova, pet je dodao Admir Bjelopoljak uz četiri gola Emraha Jamakovića. Golman Faris Žiga zabilježio je devet odbrana uz jedan postignut gol.

Goste je predvodio Adis Hrbat sa 12 golova, sjajni pivot Kenan Selimović je dodao sedam uz šest golova Mihaila Domazeta. Benjamin Čičkušić se pet puta upisivao u listu strijelaca, a golman Samir Lilić je, također, bio na visini zadatka sa 14 odbrana.

Da bi potvrdili plasman u Premijer ligu, igrači sarajevske Bosne će u posljednjem kolu, što će im vjerovatno biti rutinski zadatak, morati na domaćem terenu savladati ekipu Radničkog iz Goražda.

Visočani će sezonu okončati gostovanjem u Međugorju gdje će odmjeriti snage sa istoimenim domaćinom.

Nakon derbija dvije Bosne, svi igrači na obje strane terena su zaslužili čestitke za prikazanu igru i srčanu borbenost tokom cijele utakmice u kojoj su mogli uživati istinski rukometni gurmani.