Rukometni derbi triler u Visokom pripao ekipi Sloge iz Gornjeg Vakufa/Uskoplja

Rukometaši Bosne Visoko Ekoenergija i gornjevakufske Sloge su večeras (subota, 13. april), odigrali jedan od najdramatičnijih i najboljih susreta, ne samo u prvoligaškoj, nego i općenito u cjelokupnoj bosanskohercegovačkoj rukometnoj sezoni.

Bio je to iznimno kvalitetan i borben derbi 18. kola južne grupe Prve lige FBiH, koji je ponudio sva moguća uzbuđenja karakteristična za vrhunski sportski događaj, a gosti su u konačnici ostvarili vjerovatno i presudnu pobjedu na putu ka povratku u premijerligaško društvo.

Prvo poluvrijeme u KSC-u Mladost u potpunosti je pripalo Visočanima koji su u jednom trenutku imali i sedam golova prednosti (15:8), da bi uporni gosti u samom finišu uspjeli smanjiti zaostatak na tri gola, rezultat je nakon prvih 30 minuta igre glasio 20:17.

U drugom poluvremenu igrači Sloge tope zaostatak na samo dva gola, da bi Visočani ubacili u “brzinu više” i ponovo se odlijepili na četiri gola prednosti, a onda je, nakon rezultata 28:24, uslijedio period igre koji je u potpunosti pripao gostujućim igračima.

Velikom serijom od 6:0, Sloga stiže do dva gola prednosti (28:30) i tada je definitivno bilo jasno da je pred nama infarktna završnica nevjerovatnog rukometnog trilera.

Uspjeli su Visočani preokrenuti i doći do novog vodstva te u posljednjem minutu utakmice imati prednost od 36:35, ali su onda gosti ponovo sa dva furiozna gola preokrenuli i slavili sa konačnih 36:37.

Junak ekipe Sloge bio je Branko Boškić koji je pobjednički gol postigao nakon istrčane kontre u posljednjoj sekundi i definitivno zaključio derbi velikih rivala, ali i sportskih prijatelja, koji će se dugo pamtiti i prepričavati.

Najefikasniji u visočkim redovima ponovo je bio Adnan Jamaković sa 11 golova, osam je dodao Admir Bjelopoljak. Golman Faris Žiga bio je sjajan sa 15 odbrana i jednim postignutim golom.

U gostujućim redovima najefikasniji je bio Anes Halebić sa 11 golova, Ajdin Demirović je postigao gol manje. Branko Boškić je dodao šest golova.

Nakon prvog ovosezonskog domaćeg poraza definitivno je jasno da su Visočani izgubili gotovo sve šanse za povratak u najelitniji razred bosanskohercegovačkog rukometa, dok su, sa druge strane, igrači Sloge sa velikim brojem svojih navijača koji su doputovali u Visoko, proslavili “zlatne” bodove koji su ih, gotovo sigurno, vratili u Premijer ligu.

Nakon ovakve iscrpljujuće i emotivne utakmice, momcima iz našeg grada će biti potreban brz i sveobuhvatan psiho-fizički oporavak, jer do kraja sezone su preostala još četiri kola, a već u narednom, 19. kolu, u Visokom se igra još jedan veliki derbi između Bosne Ekoenergija i mostarskog Veleža.