RK BOSNA-19 DANA BITKE ZA OSTANAK NA TRONU

Rukometaši visočke Bosne zabilježili su ukupno osmu i sedmu uzastopnu pobjedu u okviru 10. kola Premijer lige BiH za rukometaše.

U poprilično dramatičnom susretu na domaćem parketu savladali su dobrog poznanika i sportskog prijatelja, mostarski Zrinjski, rezultatom 28:22 (11:12). Prvih 10 minuta susreta bilo je zaista nevjerovatno i rijetko vidjeno na rukometnim terenima.

Visočki rukometaši nisu uspijevali postići gol, u tom periodu promašena su i 2 sedmerca, a gol Zrinjskog izgledao je kao začaran.

Mostarci su nakon 10 minuta igre vodili 0:2, a prvi gol Visočani su postigli u 11. minuti preko Harmandića.

Zrinjski se nakon toga rezultatskom serijom odlijepio na 3:7, ali su se onda lideri na tabeli konačno razbudili, napravili seriju 6:1 i prvi put poveli rezultatom 9:8.

Zrinjski je uzvratio novom serijom i poveo 9:12, a do kraja poluvremena Bosna je smanjila vodstvo gostiju na 11:12, što je bio rezultat kojim se otišlo na odmor.

Na početku drugog poluvremena gosti, koji su u Visoko doputovali bez prvog strijelaca Bernarda Mandarića koji je u duelu protiv Slavije slomio rebro, nastavljaju sa izvrsnim otporom prema favorizovanom domaćinu, igralo se manje-više gol za gol i pomislili smo da nas očekuje velika drama i rukometni triler do posljednjeg sudijskog zvižduka.

Da ipak ne bude tako potrudili su se “zeleni”, koji su u posljednjih dvadesetak minuta zaigrali znatno bolje i preuzeli vodstvo, a kada su poveli 26:20, bilo je jasno da je susret prelomljen i da će u dvorani uslijediti veliko slavlje.

Susret je rutinski priveden kraju za konačnih 28:22 i za jos jednu zlata vrijednu pobjedu za ostanak na samom vrhu bosanskohercegovačke rukometne elite.

Bez obzira na  lošiju igru i veliki broj tehničkih grešaka u napadu, rukometaši Bosne su ipak pokazali karakter u trenucima kada je to najpotrebnije, preokrenuli rezultat i slavili u najuzbudljivijoj domaćoj utakmici u dosadašnjem dijelu sezone.

Ekipa Zrinjskog zaslužuje sve čestitke za prikazanu partiju u Visokom i sigurno je da će se ovaj mladi i perspektivni tim ravnopravno do kraja sezone boriti  za poziciju u play off-u za prvaka i zadati još mnogo glavobolja svojim protivnicima.

Najefikasniji igrač susreta ponovo je bio desnokrilni napadač Bosne Mrza Kapić sa 9 golova, dok je Tarik Medžić postigao 5 golova.

Po 3 puta u listu strijelaca su se upisali Adnan Harmandić i Mirza Mimić, a treba istaći još jednu bravuroznu partiju golmana Mirnesa Grče, koji je uknjižio 12 uspješnih intervencija.

Bosna je imala 5 dosudjenih sedmeraca, od kojih su 3 promašena. U gostujućem timu najefikasniji je bio Mladen Bošković sa 6 golova, dok je Marijan Marić postigao gol manje.

Na golu je dobru partiju pružio i Marino Paradžik zabilježivši 9 odbrana.

Zrinjski je uspješno apsolviran, liderska pozicija zadržana, a narednih 19 dana svakako će umnogome odrediti dalji razvoj situacije na samom vrhu tabele.

Bosnu očekuje 5 susreta, od kojih će gostovanja u Gračanici, Vogošći i Banja Luci, biti od posebnog značaja. Već u utorak (4. decembra od 19 sati) igra se revanš meč 1/8 finala Kupa BiH protiv Dervente, ali to će s obzirom na +10 iz prvog susreta (34:24) biti rutinsko odradjivanje posla i prilika da mladi igrači upišu novi nastup za prvi tim i još jednom pokažu raskošan talenat.

Naredne subote (8. decembra) slijedi gostovanje u Gračanici kod prvog pratioca na tabeli, a onda se u srijedu (12. decembra) igra prolongirani susret 9. kola u Vogošći protiv istoimenog domaćina, koji bi trebao donijeti atomski rukomet i derbi za pamćenje.

Novi domaći duel Bosna će odigrati za dvije sedmice (subota, 15. decembar) protiv brčanske Lokomotive, a onda u srijedu (19. decembar) u banjalučkoj dvorani Borik će biti odigran novi rukometni klasik protiv Borca, čime će biti spuštena zavjesa na jesenju polusezonu.

Uvjereni smo da ce visočki rukometaši, koji su besprijekorno fizički pripremljeni i posloženi u svim organizacijskim segmentima, adekvatno odgovoriti na predstojeće izazove, te još jednom dokazati da im je mjesto u samom vrhu tabele.