Košarka: KK “Visoko” – KK “Vogošća” 73:80

Ako bi se utakmica opisivala u jednoj rečenici, onda bi se moglo reći “Rapsodija Visokog u prvom i raspad u drugom poluvremenu”. Nažalost, Visoko je zabilježilo još jedan, 13. poraz ove sezone u A-1 ligi grupa Jug, a ovoga puta bolja je bila ekipa Vogošće, koja je slavila pobjedu u KSC “Mladost” rezultatom 80:73.

Mnogo će ova pobjeda značiti gostima u borbi za opstanak, dok je jasno da će Visoko nakon ove sezone napustiti prvoligaško društvo.

Šteta zaista, jer su visočki košarkaši odigrali odlično prvo poluvrijeme i imali igru u svojim rukama te se činilo da će tako nastaviti i u drugom dijelu, no desilo se upravo suprotno. Visoko je sjajno krenulo u meč i već u ranoj fazi imalo +10 (14:4 i 16:6), no onda su gosti napravili seriju 10:3 i došli na -3 poena zaostatka. Ipak, kraj prve četvrtine kontrolišu domaći igrači i na prvi odmor se odlazi rezultatom 27:21 za Visoko.

U nastavku domaćin pravi seriju 10:3 i stiče maksimalnih 13 poena prednosti (37:24), a ono što je posebno bilo bitno jeste da su Visočani kontrolisali igru na obje strane terena, da je odbrana bila dobra, šut odličan (posebno za tri poena) i činilo se da su na pravom putu da konačno zabilježe pobjedu. Do kraja poluvremena Vogošća je uspjela smanjiti zaostatak na 8 poena, ali je i dalje Visoko bilo mnogo bolji protivnik.

Činjenica je da su za Visoko 40 od 52 poena u prvom poluvremenu postigli Fazlić (16), Rizvanović (15) i Rističević (9), dok su po dvije trice ubacili Čaluk i Ihtijarević. Ukupan šut za tri poena Visokog u prvih 20 minuta bio je veoma dobrih 8/15.

Međutim, kao da su uloge u drugom poluvremenu bile zamijenjene. Visokom je šut stao, Vogošću krenuo i gosti su prvo istopili prednost domaćina, a onda i okrenuli rezultat u svoju korist. Preko raspoloženog Zulčića, koji je u jednom trenutku odigrao pravu simultanku protiv Visokog, Vogošća je napravila seriju 15:5 i na 2:20 minuta prije kraja došla i do prednosti 59:57. Nakon toga još jedna mini serija 7:2 za mirniji odlazak na posljednjih odmor (66:59 za goste). Koliko je šut stao Visočanima pokazuje podatak da su u trećem periodu ubacili samo 7 poena, a gosti za isto vrijeme čak 22.

Visoko je u istom ritmu nastavilo i u zadnjih 10 minuta, Hrgić je pravio probleme u skoku na obje strane terena, Visoko forsiralo trice, a Pilav preuzeo ulogu Zulčića i u jednom trenutku Vogošća je imala +9 (71:62). Tada su se malo “trznuli” u domaćem timu te angažovanom igrom, posebno u odbrani, uspjeli da skoro stignu zaostatak, jer su u dva navrata imali samo -4 (68:72 i 73:77), no u tim trenucima nisu iskoristili brojne napade, pošto šutevi za tri poena jednostavno nisu nalazili put do koša.

Na kraju, sasvim zaslužena pobjeda Vogošće 80:73, iako ostaje žal zbog neiskorištenog dobrog prvog poluvremena domaćeg tima. Jedan od ključnih problema je na kraju bio taj šut za tri poena, jer su Visočani u drugom poluvremenu šutirali katastrofalnih 2/21, kao i znatno lošiji defanzivni skok u posljednje dvije četvrtine.

U redovima Visokog najefikasniji je bio Fazlić sa 24 poena i 7 skokova, Rizvanović je imao 18 poena i 7 skokova, dok je Rističević skupio 11 poena, 9 skokova, 5 asistencija i 2 ukradene lopte. Kod gostiju, najviše poena je ubacio Zulčić (23), dok je odličan bio bek Čavak sa 11 poena, 10 asistencija i 7 skokova. Hrgić je skupio 9 skokova, a neke od ključnih poena dao je kapiten Smajlović (7).

Kada je naredno kolo u pitanju, Visoko je slobodno, dok će u 16. kolu gostovati ekipi IUS-a. Naredni domaći meč je u 17. kolu, kada početkom marta u Visoko stiže ekipa Bošnjaka.