DANAS JE SVJETSKI DAN PISMENOSTI

8. septembar u svijetu se obilježava kao Svjetski dan pismenosti, cilj obilježevanja je istaći važnost pismenosti za pojedince, zajednice i društva, ali cilj obilježavnja ovog dana je i osvješćivanje javnosti o problemu pismenosti koji još uvijek pogađa veliki dio svjetskog stanovništva.

Kako definišemo pismenu osobu, ko je zapravo pismen? Pismenom osobom se smatra osoba koja može s razumijevanjem pročitati i napisati kratak sastav o svom svakodnevnom životu.

Pismenost podrazumijeva poznavanje slova te umijeće čitanja i pisanja na bilo kojem jeziku.

Deklaracijom o ljudskim pravima iz 1948.godine, priznato je pravo na obrazovanje , a time i pravo na pismenost.

U vremenu u kojem živimo , možemo govoriti i o informatičkoj pismenosti, tu su podaci porazni, ali na društvenim mrežama najbolje vidimo koliko smo „pismeni“: „NEZNAM“, „SUMLJAM“, “HTJEO“…samo su neki od bisera koji određuju vrijednosti napisanih „stavova“.

Vratimo se Svjetskom danu pismenosti, jeste li znali da je BiH u 2013. godini, kada je i urađen posljednji popis stanovništva živjelo 3 180 115 osoba starijih od 10 godina od kojih su 89.794 osobe bile nepismene, što u procentima iznosi 2,83 odsto, podaci su Agencije za statistiku BiH.

Poražavajuća činjenica je da je od ovog broja čak 77.557 ili 4,8 odsto žena u BiH nepismeno. Nepismenih muškaraca je manje – 12.237 ili 0,8 odsto.

Na žalost, procjene su da su upravo pročitani brojevi još i veći.

Nadamo se da ste se zamislili nad ovim brojevima i pitamo: koja je nepismenost gora: ona istinska kad osoba ne zna da čita ili piše ili „pismenost“ – BIJO, HTEJO, PRETSJEDNIK, KUČA.

Mirha Ganić

povezani članci

Najnovije