Petak, 4 Oktobra, 2024

(VIDEO) Vatrogasci u ZDK imali 431 intervenciju, ljudski faktor najčešći uzrok požara

Najčešći uzrok požara na otvorenom prostoru je ljudski faktor bez obzira na to da li se radi o nemaru, nepažnji ili čak i namjeri, ali također i prirodni faktor može biti uzrok. U Zeničko-dobojskom kantonu, u ovoj godini, vatrogasci su intervenirali 431 put, a posebnu opasnost predstavljali su veliki požari u pet općina ovog kantona.

Bosna i Hercegovina se ove godine suočava sa požarima širokih razmjera. Sušni periodi, visoke temperature, a najveći uzrok – ljudska nepažnja, koja uzrokuje ozbiljnu prijetnju za ljudske živote, ekosisteme i prirodne resurse.

Iz Civiline zaštite Zeničko-dobojskog kantona ističu da je za većinu požara bilo neophodno angažovati helikoptersku jedinicu Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Kažu, većini požara uzročnik je čovjek.

“U najvećoj mjeri ljudska nepažnja i ljudski nemar izazovu šumski požar i požar na otvorenom. Nažalost, na desetine intervencija profesionalnih vatrogasaca imamo svaki dan na gašenju niskog rastinja, a tokom ove godine imali smo, kao nikada do sada, pet velikih šumskih požara u općinama Olovo, Kakanj, Tešanj, Maglaj, Žepče i gradu Zavidovići.”, ističe Džavid Aličić iz Kantonalne uprave civilne zaštite ZDK.

Odgovornost čovjeka prema prirodi, ne samo da smanjuje rizik od požara, nego i čuva prirodu za budućnost.

“U pitanju su ljudi koji su neodgovorni ili namjerno to rade. Mi imamo čak i situaciju u kojoj pretpostavljamo, da su te požare podmetnuli namjerno oni pojedinci koji su željeli na neki način da izvuku korist s tog područja ili željeli da pripreme te prostore za poslovne operacije. Problem bi se trebao riješiti sistemski”, naglašava eko aktivistkinja Sanja Mlađenović-Stević.

Naša regija ove godine pamti užareno ljeto. Samo 120 intervencija u augustu su imali zenički vatrogasci, a oko 80 posto tih požara prouzrokovao je čovjek. Od početka godine do sada, u ovoj godini vatrogasci na području Zeničko-dobojskog kantona intervenirali su 431 put.

“Kako se može spriječiti to – u ovaj proces treba biti uključena šira društvena politička zajednica. Od najmanjih uzrasta, kroz razne edukativne programe, razne sekcije koje će promovirati protivpožarnu kulturu, pravna lica, firme moraju povesti računa o preventivi zaštite od požara…”, navodi Nermin Mujkanović, starješina PVJ Zenica.

Zaštita od požara na šumskom i poljoprivrednom zemljištu sprovodi se prema važećim propisima. Vlasnici i korisnici šuma odgovorni su za zaštitu tih područja, a u svemu ulogu imaju i nadležni organi Kantona.

RTV Visoko/BHRT.ba/Zenicablog.com

 

 

 

povezani članci

Najnovije