Varljivo proljeće ometa proizvodnju u plastenicima i na otvorenom

Poljoprivrednici u Visokom sa više ili manje poteškoća, prilagodili su se varljivoj proljetnoj klimi. Plastenička proizvodnja ili proizvodnja na otvorenom, prijetila je kašnjenjem ubiranja plodova. Kod porodice Cvijanović u Čekrekčijama, nikad kasnije nije zasađen paradajz. Obično smo sadili oko 22. aprila, tako da smo oko prvog maja otprilike zagrtali. Vidite, ja ne radim pod najlon radi iskustva i svega što sam stekao za ove godine.

Zahvaljujući agronomima iz Visokog iz Tuzle savjeti budu korisni i pravovremeni. Time se spasi dobar dio ljetine koje poljoprivrednici nekada otpišu.

I oni mi daju savjete. Oko biljke treba se malo raditi. Paprika pogotovu voli da se oko nje radi. Paradajz isto. Evo sad vidite ovdje, ja sam prokopao ponovo. Sad ću dati hranu. Radim ovčinjak pretežno. 99 posto. Dobro, nešto hemije uzimam, da vam ne lažem. To su neka topiva đubriva koja se moraju dati u plastenik. Sutra ako Bog da dodajem malo ovčinjaka i ja ću njega da zagrnem. Paradajz ima drugi, tzv. adventivni korijen koji viši od donjeg jedno desetak do petnaest centimetara. Isto kao kukuruz koji ima adventivni korijen i zato zagrćem. Što se tiče ove godine, stićemo mi. Stićemo, samo ne daj Bože kakvog nevremena. Meni je orijentir Čemerno. Kad na Čemernu nema snijega, slobodno sadi ovdje i neće biti problema. Jedne godine sam se prevario. Nisam poštovao prirodu. 2006. sam sve zasadio, 24. aprila mi je mraz sve utukao unutra. Nisam poštovao prirodu. Znači ne možemo uticati na prirodu mi kao proizvođači.

Paradajz, paprika, luk, kupus i krompir stižu na vrijeme za berbu. Velika je potražnja i za keljom.

U porodici Cvijanović tvrde da ako podbace prinosi povrća, dobar rod bude u voćnjaku, tako da bi šljiva ove godine mogla da spasi ili poboljša sezonu. Pravi poljoprivrednik iz naroda, cijene prilagođava narodu.

Narod nema para. Pretprošle godine je npr. 500 sjemenki ovog paradajza bilo 89 maraka. Sada 155. I to ga nema. Ne možeš ga naći. E kad ukalkulišeš sve to, znači, trebao bi paradajz biti tri, četiri marke, ali kome prodavati? Nema. Narod jadan dođe. Ja sam se smijao kad mi stranci dođu i kažu da uzimaju na komad. Bogami doći će vrijeme i kod nas. Narod što je uzima dvije ili tri kile sedmično, sada uzima kilu, kilu i po, dvije. Šta će? Mora se snalaziti. Kao i mi što se snalazimo poljoprivrednici, ali moraš raditi nešto. Ne možeš skrštenih ruku sjediti.

Narodne izreke kažu da je snijeg stariji od mraza. Mraz ovih dana od Vareša silazi prema Visokom. Nadamo se da ga neće biti u nizinama. Snijeg u maju je opjevan. Ove godine je nadajmo se, u proljetnom periodu već rekao svoje.

povezani članci

Najnovije