UEFA je objavila zanimljiv finansijski izvještaj koji pokazuje, barem dijelom u brojkama koliko bh. fudbal zaostaje, ne samo za nekim zemljama regiona, već i za ostatkom Evrope i svijeta.
Izvještaj ukazuje na 2.9 milijardi eura povećanja zarade klubova, to je i jedna od ključnih informacija izvještaja koji nudi jedinstvenu i duboku analizu finansija evropskih klubova.
Povećanje zarade od 2.9 milijardi eura znači da je zarada evropskih klubova na kraju finansijske 2024. veća od 29 milijardi eura. Rekord je bio postavljen 2023. godine zaradom od 26.8 milijardi. Veliko povećanje zarade dijelom klubovi mogu da zahvale povećanju nagradnih fondova UEFA-e. Uprkos pandemiji koronavirusa porast zarade evropskih klubova je veći od milijardu eura svake godine u posljednjih deset godina.
Jedan od zanimljivijih dijelova ovog izvještaja tiče se zarade koju svaka zemlja posebno pravi. Ovom analizom obuhvaćeno je 700 najboljih klubova iz 55 zemalja i obuhvataju 12 indikatora.
BiH pri dnu ljestvice, Engleska na samom vrhu
U Bosni i Hercegovini od fudbala je prihodovano ukupno 26 miliona eura. Više od polovine tog iznosa, 13.6 miliona dolazi iz “drugih izvora” prihoda, tek 0.4 miliona dolazi od TV prava, 6.3 miliona od UEFA-e, 1.5 miliona od prodaje ulaznica, te od komercijalnog dijela 4.4 miliona eura.
Nije loše, reklo bi se, za tako malo tržište i tako malu zemlju… dok ne pogledamo zemlje u okruženju. Tek tada postaje vidljivo koliko tragično mnogo Bosna i Hercegovina, kao i neke druge zemlje, zaostaju za zemljama Evrope.
Naprimjer, Srbija je u istom vremenskom periodu od godinu dana prihodovala 98 miliona eura, a Hrvatska 94. U Mađarskoj je prihodovano 170 miliona eura, u Rumuniji 97 miliona, u Bugarskoj 79 miliona, u Češkoj je taj broj 121 milion, a u Slovačkoj 75 miliona eura.
Ipak, Bosna i Hercegovina nije na samom dnu Evrope. U Crnoj Gori prihodovano je tek 8 miliona eura, u Albaniji još manje, 6 miliona, na Kosovu 12, a u Sjevernoj Makedoniji 10 miliona eura. Slovenija je, slično Bosni i Hercegovini prihodovala 26 miliona eura.
Najmanje su prihodovali klubovi na Gibraltaru, koji su ubilježili iznost od četiri miliona eura.
Kada su u pitanju zemlje koje prihoduju najviše, na čelu je Engleska koja je prihodovala sedam milijardi i 147 miliona eura, Španija 3,6 milijardi, Francuska 2.3 milijarde, a Italija 2.8 milijardi eura.
Plate veće, ali veći i troškovi klubova
Ono što UEFA ističe kao pozitivnu stranu u posljednjoj godini jeste da su plate igrača porasle, te da one rastu na održiv način, što je pozitivno. Ono što zabrinjava, međutim, jeste da su troškovi klubova također porasli, i to u prosjeku za 15 posto, što većinu klubova čini neprofitabilnim.
Na plate igrača u cijeloj Evropi izdvaja se 13.2 milijardi eura, za plate trenera i tehničkog osoblja 1,9 milijardi, za drugo osoblje 2.9 milijardi, za operacione troškove izvojeno je 9.1 milijardi eura.
Top 20 klubova po prihodima u 2024:
Real Madrid je prihodovao najviše, 1,073 milijardi eura, slijedi Manchester City sa 854 miliona , PSG sa 808, a prvih pet kompletiraju Manchester United i Bayern sa 765 i 764 miliona eura.
RTV Visoko/N1 BiH/Zenicablog.com