Nakon dugogodišnje pravne neizvjesnosti i nepovoljnih sudskih odluka koje su opterećivale mlade ljekare specijalizante u Federaciji Bosne i Hercegovine, stigla je značajna promjena.
Naime, Vrhovni sud Federacije BiH zauzeo je novi pravni stav kojim je ukinuta obaveza specijalizanata da vraćaju primljene plaće i naknade u slučaju prijevremenog raskida radnog odnosa.
Presudom broj: 58 0 P 220129 24 Rev od 20.03.2025. godine, Vrhovni sud FBiH se pozvao na praksu najviših sudskih instanci u regiji, fundamentalno mijenjajući dosadašnje shvatanje prema kojem su bruto plate i druge naknade smatrane dijelom troškova specijalizacije i kao takve morale biti vraćene zdravstvenim ustanovama ukoliko specijalizanti raskinu ugovor prije roka.
Ključnu promjenu potvrdilo je Građansko odjeljenje Vrhovnog suda FBiH na sjednici održanoj 19. marta 2025. godine, jasno naglasivši:
„Isplaćene bruto i neto plaće, kao i druge naknade vezane uz radni odnos, ne mogu se smatrati troškovima specijalizacije, bez obzira gdje je specijalizant obavljao svoj rad.“
Prema novom stavu, plate, topli obrok i naknade za odvojeni život više nisu “troškovi specijalizacije” koje specijalizanti moraju vratiti ukoliko odluče napustiti ustanovu prije isteka ugovorenog perioda.
U obrazloženju presude posebno je naglašen socijalni i pravni značaj plate kao sredstva za egzistenciju:
„Plaća, kao naknada za obavljeni rad, predstavlja temeljni socijalno-ekonomski institut radnog prava, zbog čega je pravo na plaću strogo regulirano Zakonom o radu FBiH (čl. 75–83), kao i Zakonom o izvršnom postupku FBiH (čl. 138).“
Sud je istaknuo i međunarodni aspekt presude, referirajući se na član 7. Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, kojim se garantuje pravo na plaću kao osnovno pravo radnika i njegove porodice, koje može biti ograničeno samo pod jasno definisanim zakonskim okolnostima.
Dosadašnja sudska praksa, poput presuda 58 0 P 059430 20 Rev od 06.10.2020. i 39 0 Rs 040972 19 Rev od 08.06.2021., obavezivala je specijalizante na vraćanje plata čak i kada specijalizacija nije bila direktno povezana s radnim angažmanom, što je stvaralo veliki finansijski i profesionalni pritisak na mlade ljekare.
Nova odluka Vrhovnog suda dolazi u trenutku kada značajan broj mladih medicinskih stručnjaka razmatra odlazak iz zemlje upravo zbog nesigurnih i ograničavajućih uvjeta rada.
Presuda pruža pravnu sigurnost specijalizantima i jasno razdvaja troškove specijalističke edukacije od zakonom zaštićenih primanja, potičući zdravstvene ustanove da preispitaju dosadašnje prakse korištenja plata kao mehanizma zadržavanja kadrova.
RTV Visoko/Zenicablog.com