Nastava na području Bosne i Hercegovine u većini škola trebala bi početi 1. septembra. Iako još uvijek nije donesena odluka kako će se nastava odvijati, roditelji danima s djecom obilaze trgovačke centre, knjižare, kupujući odjeću, obuću, knjige i školski pribor, jer bi voljeli da njihova djeca idu na časove.
Ono što je sigurno, jeste da će se đacima pri ulasku u školu mjeriti temperatura, te da će mališani kao i nastavnici i drugo osoblje morati nositi maske.
Za školu, kćerke Alisu i Amelu spremila je majka Nermina. Kaže da se i ona i djeca pripremaju kao da će se na nastavu ići u školske klupe i da će časovi trajati 45 minuta. Na njihovo opremanje potrošila je 1.500 KM. Kaže da su knjige skupe, kao i odjeća.
– Želim da djecu vrate u školu, jer to je prirodno. Djeca ne mogu kod kuće naučiti koliko bi naučila u školi. Očekujem da se donese oštriji stav kada je riječ o odluci o početku školske godine i modelu koji će se primjenjivati. Jer, nastavnici su tu da uče, a roditelji da im pomognu. Online nastava se pokazala kao muka za djecu, ali i za roditelje. Osim toga, roditelji su izdvojili novac da djeci kupe šta im je potrebno. Jer, mi to moramo pa makar oni jedan dan u sedmici išli na nastavu – kaže Nermina Imamović.
Prema informacijama koje su se pojavile, ukoliko se epidemiološka situacija pogorša nastava će se odvijati jednim dijelom u školi, a drugim kod kuće, online. Odluka o tome ove sedmice će biti donesena u Kantonu Sarajevo (KS). Za danas je najavljen sastanak sa direktorima škola, a zasjedat će i Krizni štab. Konačna odluka trebala bi biti donesena u srijedu.
Roditelji smatraju da se kasni sa donošenjem odluke, jer su mnogi već djeci kupili ono što je neophodno za školu, dok drugi čekaju na konačnu potvrdu o tome kako će ova školska godina izgledati.
Opcija koja je trenutno najbliža u KS je usvajanje modela “dan-dan”.
Tako će đaci prema ovom modelu u školu ići svaki drugi dan i biti raspoređeni po grupama. U praksi bi to značilo da će jedna grupa đaka u prvoj sedmici nastavu pohađati tri dana (ponedjeljak, srijeda, petak), a druga grupa dva dana (utorak, četvrtak), zatim će se u narednoj sedmici grupe zamijeniti.
Ono što je za sada sigurno jeste da neće biti kombinovanog odvijanja nastave. Naida Hota-Muminović, ministrica za odgoj i obrazovanje u Vladi KS, izjavila je prošle sedmice kako neće biti kombinovanog modela, prema kojem je naizmjenično pola učenika u razredu jednu sedmicu išlo u školu, a druga polovina nastavu pratila online.
Ispoštovat ćemo taj maksimum, određeni broj učenika koji mogu biti u učionici. Ostali, koji će u epidemiološkom smislu biti “višak”, će izostajati određeni dan iz učionice i pratiti nastavu online. Taj ‘blok’ model, gdje nastavnici ne vide učenika sedam dana, se pokazao lošim rješenjem, svi su se žalili” – kazala je Hota-Muminović, naglasivši da će se novim modelom održati dinamika u nastavnom procesu.
Da rješenja nema još na vidiku, ali i da su nadležni različitih stavova jesno se vidi iz nastupa Sindikata osnovnog odgoja i obrazovanja KS odakle se zalažu da se učenici vrate u školske klupe.
Prema podacima do kojih je došao Preporod.info, do sada je vakcinisano 50 posto prosvjetnih radnika u KS.
– Interes za vakcinisanjem je veliki. Zasigurno bi bilo vakcinisano još 20 posto nastavnog osoblja da su mogli birati proizvođača vakcine – kaže naš izvor.
U drugim kantonima situacija je nešto lošija kada je riječ o broju vakcinisanih prosvjetnih radnika. Prema informacijama do kojih smo došli, najpribližniji model koji će se odvijati ove školske godine koja bi trebala početi prvog septembra je kombinovani. Učenike će vratiti u škole, ali će se pratiti epidemološka situacija, te će učenici ići na nastavu ali časove pratiti i online.
– Prema preporukama Instituta za javno zdravstvo, nastava u novoj školskoj godini će početi 1. septembra, a čas bi trebalo da traje 45 minuta – izjavila je ministrica prosvjete i kulture RS Natalija Trivić. Ona je naglasila da će Ministarstvo na početku školske godine instistirati na ovom trajanju časova, a kasnije će se, kako je rekla, pratiti epidemiološka situacija i postupati prema preporukama epidemiologa.
Do sada su škole morale obezbijediti toplomjere, sredstva za dezinfekciju ruku, prostora i površina, kao i ostale higijenske potrepštine. Također, od direktora se traži da obezbijedi prostoriju za izolaciju učenika ako se posumnja na infekciju, do dolaska roditelja, i uz prisustvo odrasle osobe (nastavnik, pedagog…)
Učenici, nastavnici, ostali zaposleni u školi i posjetioci, dužni su da nose maske i pri ulasku prođu tretman prevencije (mjerenje temperature, dezinfekcija).
– Što se tiče organizacije učenika po učionicama, predmetna nastava će se odvijati u jednoj učionici, dakle profesori će se smjenjivati po razredima, a ne učenici. Time ćemo smanjiti kontakt među djecom, a sve ostale mjere ostaju kao i do sada – istakla je Trivić.
RTV Visoko/A.N./Preporod.info