Subota, 20 Aprila, 2024

MOŽE LI KNJIGA ZADRŽATI IZVORNU VRIJEDNOST UPRKOS IZAZOVIMA DANAŠNJICE

Iako sama civilizacija počiva na knjizi, svjedoci smo da je internet danas ušao u svaki segment našeg života, uključujući i onaj koji se tiče informisanja i naobrazbe – prijeteći da na olako shvaćen i površan način upotrebe, potisne kulturu knjige i čitanja, i na taj način stvori društvo medijskog mediokriteta nauštrb onoga koje misli svojom glavom i ima osjećaj za prave vrijednosti.

Svi poštovaoci knjige, kao tradicionalnog i prilično vjerodostojnog načina informisanja,  se pitaju šta će se desiti sa bibliotekama, ako trend instant-obrazovanja koje nudi sam internet, uzme maha. Da bismo provjerili ima li razloga za zabrinutost, posjetili smo – koga drugo, nego JU Gradsku biblioteku. Tu nas je dočekala naša sagovornica, mr. sci. Amila Tekešinović, koja već dugi niz godina čini dio kolektiva ove Javne ustanove, i koja nam je ljubazno odgovorila na ovo i još neka pitanja.

Ona je optimistična kada je ova tema u pitanju, ističući da je ova Biblioteka, trenutno opskrbljena sa oko 60 000 knjiga, u mogućnosti izaći u susret velikom broju svojih članova, nudeći sadržaje različitih žanrova – sve u skladu sa korisničkim profilima. Sa željom da ih u budućnosti bude još više, ona je napomenula da su vrata ove Ustanove širom otvorena za sve građane, sa simboličnom godišnjom naknadom od 10 KM i 15 KM.

Na kraju smo se osvrnuli i na to da je mjesec septembar, odnosno početak nove školske godine, te nas je zanimalo da li su naši najmlađi sugrađani zainteresovani za čitanje i u kojoj mjeri. Sagovornica Tekešinović nam je rekla da se oni zanimaju za biblioteku još uvijek u domenu školske lektire, i apelovala na roditelje i sve nas koji trebamo i možemo biti primjer i podrška mlađima u podizanju svijesti o važnosti knjige, i putem razgovora stvorimo zdravu naviku temeljenu na slobodnoj volji koja će naš svijet učiniti ljepšim i bogatijim.

Ivana Dusper

povezani članci

POPULARNO