Petak, 4 Oktobra, 2024

Memorijalni centar Srebrenica: Predstavljen izvještaj o negiranju genocida za 2024. godinu

U Memorijalnom centru (MC) Srebrenica u petak je održana konferencija pod nazivom “(Ne)procesuiranje negatora genocida: Predstavljanje izvještaja o negiranju genocida 2024.” koja je okupila stručnjake, novinare, pravnike i aktiviste s ciljem predstavljanja najnovijeg izvještaja o negiranju genocida u Srebrenici, te rasprave o pravnim, društvenim i medijskim aspektima suočavanja s ovim problemom.

– Tokom konferencije, naglasak je stavljen na nekoliko ključnih tema, uključujući kvantitativnu analizu i komparaciju slučajeva negiranja genocida u protekle tri godine, te pravne prepreke koje ometaju efikasno procesuiranje negatora genocida, uprkos zakonu usvojenom 2021. godine. Posebno je analizirana uloga medija i političkog diskursa u širenju narativa koji negiraju genocid, s posebnim osvrtom na aktere iz Srbije i bosanskohercegovačkog entiteta RS – saopšteno je iz MC Srebrenica.

Na prvom panelu pod nazivom “Izvještaji o negiranju genocida: Metodologija, Analiza i Preporuke”, panelisti Edin Ikanović vanjski saradnik Memorijalnog centra i jedan od urednika izvještaja, Almir Maljević, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu i Muamer Džananović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, predstavili su ključne nalaze i preporuke iz izvještaja, naglašavajući promjene u trendovima negiranja genocida i preporuke za buduće akcije.

– Panelisti su razgovarali o metodologiji prikupljanja podataka i istakli važnost edukacije i zakonodavnih reformi ali i naglasili koja je uloga akademske zajednice u procesu negiranja genocida u Srebrenici. Panelisti su pokušali dati odgovor na pitanja koja je uloga zakona u prevenciji negiranja genocida te kako odgovornost pojedinca za negiranje genocida može uticati na širu društvenu svijest o genocidu – navodi se u saopštenju

“Pravni Okvir i Izazovi u (Ne)procesuiranju negatora genocida”, drugi panel konferencije, okupio je pravne stručnjake iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine te predstavnike organizacija koje se godinama bave analizama zločina i negiranja zločina te temom tranzicijske pravde u BiH. Tužilac Tužilaštva BiH Nedim Ćosić i direktor Balkanske istraživačke mreže BiH Denis Džidić istaknuli su prepreke u provedbi Zakona o zabrani negiranja genocida. Diskusija se fokusirala na razloge za odbijanje prijava i predložene reforme kako bi se zakon efikasnije primjenjivao u budućnosti.

– Memorijalni centar Srebrenica je i ovom konferencijom želio naglasiti koliko je potrebno kontinuirano unapređivati pravne mehanizme i medijsku edukaciju kako bi se spriječilo negiranje genocida i osigurala pravda za žrtve. Izvještaj koji je danas predstavljen, čiji sadržaj obuhvata podatke i analize o negiranju genocida tokom 2024. godine, moguće je pregledati na web stranici www.srebrenicamemorial.org – dodaje se u saopštenju.

RTV Visoko/Preporod.info

 

povezani članci

Najnovije