Subota, 20 Aprila, 2024

Ekipa OKK “Spars” pobjednik 2. Memorijalnog turnira “Jakub Genjac”

Ekipa OKK “Spars” sa Ilidže pobjednica je drugog po redu Memorijalnog turnira “Jakub Genjac” koji je protekla dva dana održan u Visokom. Sparsi su u finalu turnira bili bolji od ekipe Proma iz Donjeg Vakufa, dok je u duelu za treće mjesto tim Kaknja savladao domaćina, Visoko. Kada je finalni meč u pitanju, Sparsi su odlično otvorili utakmicu i veoma brzo stvorili osjetniju prednost.

Ipak, Promo se nije predavao i lagano smanjivao je svoj zaostatak. U trećem periodu je stigao i do izjednačenja, no Sparsi su nakon toga ponovo preuzeli stvar u svoje ruke. Kada se činilo da su na pravom putu da zabilježe pobjedu, Promo je dvije i po minute prije kraja stigao na samo -2 (72:74), no više od toga nije mogao.

Sparsi su na kraju slavili pobjedu 80:73 (22:16, 20:20, 16:18, 22:19) i tako po prvi put osvojili turnir “Jakub Genjac” (podsjećamo, prošle godine na turniru je slavila ekipa sarajevske Bosne).

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Aleksa Gatanić sa 17 poena i 7 skokova, dok kapiten Harun Zrno imao 15 poena i 6 skokova. Luka Majstorović je dodao 13 poena i 8 skokova, a Haris Čurevac 12 poena i 8 skokova. Kod Proma, Eman Šertović je postigao 18 poena, a po 13 su dodali kapiten Dino Alkić i Nikola Šučov. Tamnoputi E.J. Bush je ostvario double-double učinak sa 11 poena i 12 skokova.

Kada je utakmica za treće mjesto u pitanju, duel dva poražena tima iz mečeva odigranih prvog dana turnira, Kakanj je savladao Visoko rezultatom 79:62 (17:13, 25:9, 10:16, 27:24). U početku smo gledali egal meč, da bi Kakanjci u drugoj četvrtini ostvarili značajnu prednost i na poluvrijeme otišli sa prednošću od 20 poena.

U nastavku meča visočki tim je zaigrao znatno angažovanije na obje strane terena i to je donijelo rezultat. Uspjeli su da odigraju dosta dobro drugo poluvrijeme i sigurno je da trener Neimarlija može biti zadovoljniji nastupom svojih igrača u odnosu na prvi dan.

Gledajući statistiku, najefikasniji igrač u ekipi Kaknja bio je Mirza Velić sa 21 poenom uz 9 skokova, dok je 19 poena ubacio Hamza Gočobija. Centar Berin Gudić je imao po 12 poena i skokova, a isti broj poena postigao je iskusni Dženan Hadžić. U redovima Visokog Vuk Kusmuk je postigao 21 poen uz 5 skokova, a Darko Rističević je ostvario učinak od 13 poena, 10 skokova, 2 asistencije i 1 ukradenu loptu.

Ponovo je trener Neimarlija dao priliku svim igračima, a evo i njihovog učinka:

KK “Visoko”: Faris Ihtijarević, Darko Rističević 13, Mahir Ferhatbegović 6, Faris Hodžurda 2, Midhat Sadiković 3, Admir Rizvanović, Haris Hrgić 6, Aid Vranić, Adil Muhić, Luka Kusmuk 7, Vuk Kusmuk 21, Irfan Drpljanin 4.

Na kraju turnira su uručena priznanja za timove učesnike i pehar za ekipu Sparsa, dok je za najboljeg igrača Memorijalnog turnira “Jakub Genjac” proglašen Aleksa Gatanić iz pobjedničke ekipe, koji je u dva meča ubacio ukupno 33 poena i imao 17 skokova.

Ono što je jako bitno naglasiti jeste da je u drugoj minuti finala meč nakratko prekinut, kako bi uposlenici i korisnici Dnevnog centra za djecu i odrasle sa posebnim potrebama iz Dobrinja kod Visokog uručili prigodan poklon porodici Jakuba Genjca u znak sjećanja na velikog čovjeka koji je do svoje prerane smrti radio u ovoj ustanovi.