Četiri rada i istraživanja INZ-a na Evropskom forumu o prevenciji i primarnoj zaštiti

Proteklih dana u glavnom gradu susjedne Hrvatske, Zagrebu, održan je EUROPREV Forum 2025 – Evropski forum o prevenciji i primarnoj zaštiti.   

U saradnji Katedri za obiteljsku medicinu Sveučilišta u Rijeci i Zagrebu, kao i najvažnijim udruženjima ljekara opće prakse, ovaj forum ima za cilj olakšati razmjenu znanja i ideja o preventivnoj medicini, potaknuti nove suradnje i perspektive te stvoriti trajne veze i sjećanja.   

Fokus na prevenciji  

Kako su naveli organizatori, tema foruma “Provedba prevencije zasnovane na dokazima u općoj praksi – šta spriječiti pri prevenciji“, fokusirala se na pružanje najnovijih uvida i ažuriranja o strategijama prevencije u općoj praksi. Diskutovalo se o efikasnim praksama prevencije, istovremeno istražujući one koje možda neće dati željene rezultate.  

Na ovom cijenjenom skupu stručnjaka, praktičara i istraživača iz oblasti prevencije i primarne zaštite iz cijele Evrope predstavio se i Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, i to sa četiri rada, kojeg su pripremili stručnjaci INZ-a iz više oblasti.  

Radove su kolegama iz cijele Evrope predstavile rukovoditeljica Zavoda za javno zdravstvo Elma Kuduzović i  nutricionistica Instituta Maja Jonjić-Trifković.  

Prvi rad ima naziv “Razvoj i implementacija metodologije za školske preventivne zdravstvene preglede za djecu: proaktivna uloga javnog zdravlja u ranom otkrivanju zdravstvenih problema”.   

Kao autori su potpisani Erna Terzić, Muhamed Skomorac, Iman Kovač, Amar Terzimehić, Elma Kuduzović, Selvedina Sarajlić-Spahić, Azra Husković, Lejla Selimović i Nino Hasanica.  

Drugi rad je “Skrining osteoporoze ultrazvučnom denzitometrijom kalkanusa u populaciji Zeničko-dobojskog kantona, FBiH.   

Autori su Amar Terzimehić, Elma Kuduzović, Muhamed Skomorac, Selvedina Sarajlić – Spahić, Erna Terzić, Iman Kovač, Alma Gladan i Nino Hasanica.  

Važnost naučno-istraživačkog rada  

Treći rad se bavio utjecajem roditeljskih navika i stavova na oralno zdravlje djece predškolskog uzrasta: implikacijama na javnozdravstvene intervencije.   

Autori su Erna Terzić, Muhamed Skomorac, Iman Kovač, Amar Terzimehić, Elma Kuduzović, Selvedina Sarajlić-Spahić, Nino Hasanica, Kasema Mehić-Durmić, Amela Zukić, Sanela Kaknjo, Elmedin Bajrić, i Jasmin Meškić.  

Drugog dana skupa, predstavljen je i četvrti rad “Povezanost hipertenzije sa faktorima rizika među studentskom populacijom Univerziteta u Zenici”.   

Autori ovog istraživanja su Maja Jonjić- Trifković, Alma Gladan, Elma Kuduzović, Selvedina Sarajlić-Spahić, Sead Begagić, Amar Terzimehić i Fahrudin Salčinović. 

Ovi nalazi naglašavaju važnost pravovremene prevencije i ciljanih intervencija za promoviranje zdravih prehrambenih i životnih navika kod učenika. Prevencija nezdravog ponašanja ključna je za smanjenje rizika od kroničnih nezaraznih bolesti.  

Institut za zdravlje i sigurnost hrane još jednom ističe potrebu prevencije, kao i stručnog pristupa zdravstvenim temama.   

Prisustvo INZ-a na skupu u Zagrebu još je jedan pokazatelj pristupa i napora koji se svakodnevno ulažu kroz desetine projekata, studija, skrininga i istraživanja, koji se paralelno vode u cijelom Kantonu, ali i širom BiH, kroz projekte.  

INZ 

povezani članci

Najnovije